çehre - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çehre Kelime Kökeni

Fa çihre چهره insan yüzü << OFa çihrag bir şeyin doğası veya özü, görüntü, idea Ave çithra görünme, belirme, bir şeyin gözle görünen yüzü, suret Sans çitrá चित्र resim, suret << HAvr *ki-tro- aydın, görünen, görüntü

Tarihte En Eski Kaynak

çihre [ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça çihre چهره z "insan yüzü " sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) çihrag "bir şeyin doğası veya özü, görüntü, idea" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde çithra "görünme, belirme, bir şeyin gözle görünen yüzü, suret" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe çitrá चित्र z "resim, suret" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ki-tro- "aydın, görünen, görüntü" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

çehre kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çehre nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince quatr-, Eski Yunanca tetr-, Slavca çatr- (dört). Ayrıca Lat quartus (dörtte bir), quadraginta (kırk).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.