çehar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çehar Kelime Kökeni

Fa/OFa çahār/çār چهار/چار dört Ave çathvar- a.a. Sans çatúr चतुर् a.a. << HAvr *kʷetwer a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

çāvdār [ Câmi-ül Fürs (1501) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) çahār veya çār چهار/چار z "dört" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen çathvar- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen çatúr चतुर् z sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷetwer biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

çehar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, çehar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince quatr-, Eski Yunanca tetr-, Slavca çatr- (dört). Ayrıca Lat quartus (dörtte bir), quadraginta (kırk).

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.