Zulüm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zulüm Kelime Kökeni

Ar ẓulm ظلم [#ẓlm msd.] a.a. Ar ẓalama ظلم zorbalık etti, hak ve adalete aykırı davrandı Ar ẓulma ͭ ظلمة kararma, karanlık (Akad ṣulmu siyah Akad ṣalāmu karanlık olma )

Tarihte En Eski Kaynak

ẓulm "haksızlık, zorbalık" [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ẓulum ḳılıştılar, küç édiştiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ẓlm kökünden gelen aynı anlama gelen ẓulm ظلم z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ẓalama ظلم z "zorbalık etti, hak ve adalete aykırı davrandı" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça ẓulmat ظلمة z "kararma, karanlık" sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: Arapça sözcük Akatça ṣulmu "siyah" sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Akatça ṣalāmu "karanlık olma" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Arapça, Eşkökenlilik, Akatça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.