Zinde - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zinde Kelime Kökeni

Fa zinde زنده canlı, diri, yaşayan << OFa zīvandak a.a. OFa zīvistan yaşamak, canlı olmak << HAvr *gʷi-wo- HAvr *gʷeiə-1 canlı olmak, yaşamak  can

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça zinde زنده z "canlı, diri, yaşayan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen zīvandak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zīvistan "yaşamak, canlı olmak" fiilinden türetilmiştir. Orta Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷi-wo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷeiə-1 "canlı olmak, yaşamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için can maddesine bakınız.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.