Zevç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zevç Kelime Kökeni

Ar zawc زوج [#zwc] çift olan bir şeyin teki, eş, karı veya koca Aram zawgā זוגא eş, karı veya koca EYun zeûgos ζεῦγος a.a.  çift

Tarihte En Eski Kaynak

"koca" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zwc kökünden gelen zawc زوج z "çift olan bir şeyin teki, eş, karı veya koca" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice zawgā זוגא z "eş, karı veya koca" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen zeûgos ζεῦγος z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için çift maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük Milat dolayından itibaren gerek Musevi gerek Süryani literatüründe "evlilik, çift olma" anlamında yaygın olarak kullanılmıştır. Ermenice zuyg զոյգ (evli çift, eşler) Yunancadan alıntıdır. Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 107. || Karş. Latince con-iugium (evlilik, evli çift, "yoking together") < iugum (boyunduruk).

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.