Zekât

Ar zakā ͭ زكاة [#zkw/#zky mr.] İslamiyette her yıl servetten ödenen sadaka, zekât Aram zəkūt זכות [#zky] aklanma, beraat, hayır işi yapma Aram zəkā, zākah זָכָה, זְכָא arınma, suçtan aklanma, haklı çıkma

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zkw/zky kökünden gelen zakāͭ زكاة z "İslamiyette her yıl servetten ödenen sadaka, zekât" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice zky kökünden gelen zəkūt זכות z "aklanma, beraat, hayır işi yapma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice zəkā, zākah זָכָה, זְכָא z "arınma, suçtan aklanma, haklı çıkma" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Arapça zakiya (arıttı, akladı) fiilinden türetilmesi zorlamadır. Aramice sözcük için Nöldeke NB 25, Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 23, Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 153. Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 398-399.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Zekât ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play