Zafer

Ar ẓafar ظفر [#ẓfr msd.] savaşta galibiyet Ar ẓafira ظفر başardı, zafer kazandı, pençeledi Ar ẓufr/ẓifr ظفر tırnak, pençe, özellikle yırtıcı kuşların pençesi (Aram ṭeprā טפרא tırnak Akad ṣupru/ṣuppāru a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ẓfr kökünden gelen ẓafar ظفر z "savaşta galibiyet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ẓafira ظفر z "başardı, zafer kazandı, pençeledi" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça ẓufr veya ẓifr ظفر z "tırnak, pençe, özellikle yırtıcı kuşların pençesi" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ṭeprā טפרא z "tırnak" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen ṣupru veya ṣuppāru sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Akatça, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Zafer ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play