Zafer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zafer Kelime Kökeni

Ar ẓafar ظفر [#ẓfr msd.] savaşta galibiyet Ar ẓafira ظفر başardı, zafer kazandı, pençeledi Ar ẓufr/ẓifr ظفر tırnak, pençe, özellikle yırtıcı kuşların pençesi (Aram ṭeprā טפרא tırnak Akad ṣupru/ṣuppāru a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ẓfr kökünden gelen ẓafar ظفر z "savaşta galibiyet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ẓafira ظفر z "başardı, zafer kazandı, pençeledi" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça ẓufr veya ẓifr ظفر z "tırnak, pençe, özellikle yırtıcı kuşların pençesi" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ṭeprā טפרא z "tırnak" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen ṣupru veya ṣuppāru sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.