Yom Kippur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yom Kippur Kelime Kökeni

İbr yōm kippūr יוֹם כִּפּוּר kefaret günü, Musevi takviminde Tişri ayının onuncu gününe rastlayan bayram § İbr yōm יוֹם gün (Ar yawm يوم a.a. ) İbr kippūr כִּפּוּר kefaret, günahtan arınma (Ar kafāra ͭ كفارة a.a. )  yevm, kefaret

Tarihte En Eski Kaynak

"dinsiz, zalim veya nefret edilen kimse"

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İbranice yōm kippūr יוֹם כִּפּוּר z "kefaret günü, Musevi takviminde Tişri ayının onuncu gününe rastlayan bayram" deyiminden alıntıdır. İbranice deyim İbranice yōm יוֹם z "gün" (NOT: Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen yawm يوم z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve İbranice kippūr כִּפּוּר z "kefaret, günahtan arınma" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İbranice sözcük Arapça aynı anlama gelen kafārat كفارة z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için yevm, kefaret maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça yevmu'l-kefaret eşdeğeridir.

Etiketler: İbranice, Bileşik kelime, İbranice, Eşkökenlilik, Arapça, İbranice, Eşkökenlilik, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.