Yerinde - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yerinde Kelime Kökeni

Tür Yerinde konuşmak. Tür Binbaşı, uzun boylu, ince yapılı, uzun kır bıyıklı, yaşlı ise de gücü yerinde, her işe eli yatan bir adam.” - M. Ş. Esendal Tür yer sözcüğünün 2. ve 3. tekil şahıs sahiplik şeklinin bulunma hâli Tür IPA: /jeɾinˈde/

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Sıkılacak ne var, doktor onun babası yerinde. - M. Ş. Esendal

Binbaşı, uzun boylu, ince yapılı, uzun kır bıyıklı, yaşlı ise de gücü yerinde, her işe eli yatan bir adam.” - M. Ş. Esendal

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi Yerinde konuşmak. anlamındadır. Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi Binbaşı, uzun boylu, ince yapılı, uzun kır bıyıklı, yaşlı ise de gücü yerinde, her işe eli yatan bir adam.” - M. Ş. Esendal anlamındadır. Türkçe sözcük, Çekimli ad halinde yer sözcüğünün 2. ve 3. tekil şahıs sahiplik şeklinin bulunma hâli anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan yerinde kelimesi IPA: /jeɾinˈde/ anlamındadır.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Türkçe, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.