Vizör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vizör Kelime Kökeni

Fr viseur zırhın gözü örten fakat görme olanağı veren kısmı (esk.), her türlü bakma deliği Lat visor a.a. Lat visere gözetlemek +or Lat videre, vis- görmek  video

Tarihte En Eski Kaynak

"fotoğraf makinesinin bakma deliği" [ c (1938) : Bazı kimseler de tepeden bakılan reflektörlü küçük kristal vizör üzerinden görmeğe alıştığını ileri sürerek yeni makinesindeki çıplak madenî vizörden şikâyet eder. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca viseur "zırhın gözü örten fakat görme olanağı veren kısmı (esk.), her türlü bakma deliği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen visor sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince visere "gözetlemek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince videre, vis- "görmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için video maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Germence kökten İngilizce weasel (sansar) farklı bir hayvanın adıdır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.