Viyadük - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Viyadük Kelime Kökeni

Fr viaduc yol veya demiryolu köprüsü § Lat via yol (<< HAvr *wegh-ya- HAvr *wegh- gitmek, götürmek, iletmek ) Lat ductus ileten, nakleden (Lat ducere iletmek )  vagon, dük

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1931) : Balıkesir tarafından ilerleyen ray 61 inci kilometredeki ikinci Viyadük'e varmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca viaduc "yol veya demiryolu köprüsü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince via "yol" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wegh-ya- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wegh- "gitmek, götürmek, iletmek" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince ductus "ileten, nakleden" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince ducere "iletmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için vagon, dük maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince aquaeductus (su kemeri) kelimesine kıyasla 19. yy'da üretilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.