Veteriner - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Veteriner Kelime Kökeni

Fr vétérinaire hayvan tabibi, veteriner Lat veterinarius Lat veterinus Roma ordusunda yük hayvanı <? Lat vetus, veter- ihtiyar, emekli << HAvr *wet-2 yıl

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : Baytar mı, veteriner mi? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vétérinaire "hayvan tabibi, veteriner" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince veterinarius sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince veterinus "Roma ordusunda yük hayvanı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince vetus, veter- "ihtiyar, emekli" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wet-2 "yıl" biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.