Ventil

İng ventil hava akımını kontrol eden kapakçık İt ventile hava kapakçığı Lat ventus rüzgâr, hava akımı << HAvr *wē-nto- a.a. HAvr *wē- esmek  bad

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hürriyet (gazete) (2007) : projede, ventil parçası üretim hatlarında yapılan iyileştirme ile hatların verimliliği artırılarak ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ventil "hava akımını kontrol eden kapakçık" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca ventile "hava kapakçığı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ventus "rüzgâr, hava akımı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wē-nto- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wē- "esmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bad maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince vigēre (canlı ve uyanık olmak).

Etiketler: Alıntı, İngilizce , İtalyanca , Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play