Ventil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ventil Kelime Kökeni

İng ventil hava akımını kontrol eden kapakçık İt ventile hava kapakçığı Lat ventus rüzgâr, hava akımı << HAvr *wē-nto- a.a. HAvr *wē- esmek  bad

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hürriyet (gazete) (2007) : projede, ventil parçası üretim hatlarında yapılan iyileştirme ile hatların verimliliği artırılarak ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce ventil "hava akımını kontrol eden kapakçık" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca ventile "hava kapakçığı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ventus "rüzgâr, hava akımı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wē-nto- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wē- "esmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bad maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince vigēre (canlı ve uyanık olmak).

Etiketler: İngilizce, İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.