Velosipet

Fr vélocipède bir bisiklet türü 1862 Michaux kardeşler, Fr. § Lat velox, veloc- hızlı (<< HAvr *weg-slo- HAvr *weg-2 canlı olmak ) Lat pede ayakla (Lat pes, ped- ayak )  pedi+

Tarihte En Eski Kaynak

velosiped [ Tarik (gazete) (1885) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vélocipède "bir bisiklet türü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1862 Michaux kardeşler, Fr.) Fransızca sözcük Latince velox, veloc- "hızlı" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-slo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-2 "canlı olmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince pede "ayakla" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince pes, ped- "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pedi+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince vigēre (canlı ve uyanık olmak).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Velosipet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play