Velosipet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Velosipet Kelime Kökeni

Fr vélocipède bir bisiklet türü 1862 Michaux kardeşler, Fr. § Lat velox, veloc- hızlı (<< HAvr *weg-slo- HAvr *weg-2 canlı olmak ) Lat pede ayakla (Lat pes, ped- ayak )  pedi+

Tarihte En Eski Kaynak

velosiped [ Tarik (gazete) (1885) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vélocipède "bir bisiklet türü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1862 Michaux kardeşler, Fr.) Fransızca sözcük Latince velox, veloc- "hızlı" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-slo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-2 "canlı olmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince pede "ayakla" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince pes, ped- "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pedi+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince vigēre (canlı ve uyanık olmak).

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.