Vektör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vektör Kelime Kökeni

Fr vecteur matematikte yön ve hareket bildiren nicelik Lat vector süren, götüren Lat vehere, vect- sürmek, götürmek, taşımak +or << HAvr *wegh- yol almak, götürmek, taşımak  vagon

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : (Vector Calculus) ismindeki vektör tahlilini ben derslerimde kullanıyorum ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vecteur "matematikte yön ve hareket bildiren nicelik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince vector "süren, götüren" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vehere, vect- "sürmek, götürmek, taşımak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wegh- "yol almak, götürmek, taşımak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için vagon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince vigēre (canlı ve uyanık olmak).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.