Vebal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vebal Kelime Kökeni

Ar wabāl وبال [#wbl msd.] 1. ağır ve sağlıksız hava, 2. kötü bir eylemin maddi ve manevi sonuçları Ar wabl وبل sağanak, sel (=? Akad wabālu getirme, taşıma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : lāyık idi kim baña ola helāl, uşbu endişe aña kaldı vebāl ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça wbl kökünden gelen wabāl وبال z "1. ağır ve sağlıksız hava, 2. kötü bir eylemin maddi ve manevi sonuçları" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wabl وبل z "sağanak, sel" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Akatça wabālu "getirme, taşıma" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. )

Ek Açıklamalar

Yazımı aynı olduğu için Osmanlıca terkiplerde çoğu zaman Farsça ikame edilmiştir. Karş. hamdüsena, ilmühaber, seyrüsefer, zapturapt. • Arapça ismin +i ekli (oblique, akkusativ) haliyle kullanıldığında yemin ifade eder. Karş. vallahi, velfecri.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.