Valör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Valör Kelime Kökeni

Fr valeur değer, kıymet << Lat valor güç, etkinlik, kıymet Lat valere kadir olmak, gücü yetmek, değer taşımak +or << HAvr *wal- güçlü olmak

Tarihte En Eski Kaynak

"kıymetli evrakın üzerinde yazılı değer" [ c (1937) : [pul kataloğunun] neşrinden sonra geçen beş sene zarfında vuku bulan şayanı dikkat valör farkları ]
"kıymetli evrakın üzerinde yazılı işlem tarihi" [ m (1983) : faize esas teşkil eden valör 2 Mayıs 1983 tarihidir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca valeur "değer, kıymet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince valor "güç, etkinlik, kıymet" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince valere "kadir olmak, gücü yetmek, değer taşımak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wal- "güçlü olmak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Muhtemelen bavul sözcüğü ile aynı kökten.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.