Vajina

İng vagina dişilik organı YLat vagina vulva ile uterus arasındaki kanal Lat vagina kılıç kını << HAvr *wāg-īnā- yarık HAvr *wāg- yarmak

Tarihte En Eski Kaynak

vajen [ c (1937) : sperma almak için kullanılan alet ki buna Vajen artifisiyel yahud kısaca Vajen diyorlar. ]
vajinal "[Fr vaginal]" [ m (1962) : Terramycin vajinal tablet bol miktarda eczahanelerde satışa arzedilmiştir ]
vajina [ m (1972) : iki kol, iki meme, iki bacak ve bir vajina (İnci Asena) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce vagina "dişilik organı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Yeni Latince vagina "vulva ile uterus arasındaki kanal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vagina "kılıç kını" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wāg-īnā- "yarık" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wāg- "yarmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Türkçede 1970"lerden bu yana tercih edilen vajina biçiminin İngilizceden ikincil alıntı mı, yoksa Fransızca vaginal sıfatından uyarlama mı olduğu açık değildir.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Yeni Latince, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play