Vahşi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vahşi Kelime Kökeni

Ar waḥşī وحشى yabani Ar waḥş وحش [#wḥş] orman, meskûn olmayan yer, evcilleşmemiş hayvan EFa/OFa vaχş büyüme, yetişme, bitme << HAvr *aug-s- HAvr *aug- bitmek, yetişmek, büyümek, çoğalmak

Tarihte En Eski Kaynak

vahşet "yabanilik, asosyallik, düşmanlık" [ (1300 yılından önce) ]
vahş "yabani hayvan" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça waḥşī وحشى z "yabani" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wḥş kökünden gelen waḥş وحش z "orman, meskûn olmayan yer, evcilleşmemiş hayvan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) vaχş "büyüme, yetişme, bitme" sözcüğünden alıntıdır. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *aug-s- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *aug- "bitmek, yetişmek, büyümek, çoğalmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökünden Almanca wachsen, İngilizce wax (büyümek, yetişmek, bitki bitmek), Latince augere (aynı anlamda).

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Eski Farsça ve Orta Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.