Turnusol

Fr tournesol 1. günebakan çiçeği, ayçiçeği, 2. ayçiçeği veya başka bitkilerden elde edilen ve bir asitle birleştiğinde kırmızıya dönüşen koyu mor boya Fr tourne au sol güneşe döner § Fr tourner dönmek Fr sol güneş (<< Lat sōl a.a. )  tur<sup, solaryum

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Üzerlerine turnosol boyası dökmüş. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tournesol "1. günebakan çiçeği, ayçiçeği, 2. ayçiçeği veya başka bitkilerden elde edilen ve bir asitle birleştiğinde kırmızıya dönüşen koyu mor boya" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tourne au sol "güneşe döner" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca tourner "dönmek" ve Fransızca sol "güneş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen sōl sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için tur<sup, solaryum maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Avrupa"ya ilk kez 17. yy"da Seylan (Sri Lanka) adasından getirilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Turnusol ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play