Tufan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tufan Kelime Kökeni

Ar ṭūfān طوفان mitolojide sözü edilen büyük su baskını, Nuh tufanı Aram ṭūphān טופן a.a. Aram #ṭwp טופ taşma, su basma, sel olma, suda boğulma  tavaf

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṭūfān طوفان z "mitolojide sözü edilen büyük su baskını, Nuh tufanı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ṭūphān טופן z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #ṭwp טופ z "taşma, su basma, sel olma, suda boğulma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tavaf maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Tufan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tufan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Jeffery 207. || Eski Yunanca Typhōn (fırtınaların atası olan dev) ve typhōs (kasırga, sağanak) muhtemelen bir Sami dilinden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.