Trigonometri

Fr trigonomètrie üçgenlerle ilgilenen matematik dalı, müsellesat YLat trigonometria a.a. 1595 Bartholemaeus Pitiscus, Alm. matematikçi. § EYun trígōnos τρίγωνος üçgen (§ EYun treís, tri- τρείς, τρι- üç EYun gonía γονία köşe, açı ) EYun métron μέτρον ölçü  tri+, gon+, +metre

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : riyaziye (aritmetik, geometri, cebir, trigonometri) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca trigonomètrie "üçgenlerle ilgilenen matematik dalı, müsellesat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen trigonometria sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1595 Bartholemaeus Pitiscus, Alm. matematikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca trígōnos τρίγωνος z "üçgen" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca treís, tri- τρείς, τρι- z "üç" ve Eski Yunanca gonía γονία z "köşe, açı" ve ) ve Eski Yunanca métron μέτρον z "ölçü" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tri+, gon+, +metre maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten İngilizce three, Almanca drei, Rusça troye, Avesta (Zend) dilinde thri-, Sanskritçe tráya, Farsça se/sih < Eski Farsça thri-.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Yeni Latince, Aynı anlamda, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Trigonometri ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play