Trigonometri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Trigonometri Kelime Kökeni

Fr trigonomètrie üçgenlerle ilgilenen matematik dalı, müsellesat YLat trigonometria a.a. 1595 Bartholemaeus Pitiscus, Alm. matematikçi. § EYun trígōnos τρίγωνος üçgen (§ EYun treís, tri- τρείς, τρι- üç EYun gonía γονία köşe, açı ) EYun métron μέτρον ölçü  tri+, gon+, +metre

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : riyaziye (aritmetik, geometri, cebir, trigonometri) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca trigonomètrie "üçgenlerle ilgilenen matematik dalı, müsellesat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen trigonometria sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1595 Bartholemaeus Pitiscus, Alm. matematikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca trígōnos τρίγωνος z "üçgen" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca treís, tri- τρείς, τρι- z "üç" ve Eski Yunanca gonía γονία z "köşe, açı" ve ) ve Eski Yunanca métron μέτρον z "ölçü" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tri+, gon+, +metre maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce three, Almanca drei, Rusça troye, Avesta (Zend) dilinde thri-, Sanskritçe tráya, Farsça se/sih < Eski Farsça thri-.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.