Transkripsiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Transkripsiyon Kelime Kökeni

Fr transcription zabıt tutma, sözlü bir işlemi yazıya dökme Lat transcribere, transcript- (baştan başa) yazmak, yazıya dökmek +tion Lat trans+ scribere, script- yazmak (<< HAvr *skrībh- kazımak, çentmek )  script

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1943) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca transcription "zabıt tutma, sözlü bir işlemi yazıya dökme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince transcribere, transcript- "(baştan başa) yazmak, yazıya dökmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince scribere, script- "yazmak" fiilinden trans+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skrībh- "kazımak, çentmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için script maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca türev 18. yy'da muhasebe kayıtlarında kullanılan Latince “aktarır” ibaresinden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.