Tramvay - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tramvay Kelime Kökeni

İng tramway raylı şehiriçi ulaşım aracı § İng tram ray, yola döşenen kalas İng way yol (<< Ger *wegaz a.a. << HAvr *wegh- yol almak, götürmek )  vagon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : Tünel ile tramvay arasındaki fark nedir? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce tramway "raylı şehiriçi ulaşım aracı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce tram "ray, yola döşenen kalas" ve İngilizce way "yol" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wegaz biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wegh- "yol almak, götürmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için vagon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1990'lara dek Fransızcadan alınan turba < Fransızca tourbe (aynı anlamda) biçimi kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.