Tramplen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tramplen Kelime Kökeni

Fr tremplin zıplama tahtası İt trampolino a.a. Ger *tre(m)p- ayakla basmak << HAvr *dre(m)b- HAvr *der-1 adım atmak, koşmak  +drom

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1933) : Atlamalar - tramplen: Birinci Ahmet (Galatasaray), ikinci Suat (Galatasaray) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tremplin "zıplama tahtası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen trampolino sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *tre(m)p- "ayakla basmak" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dre(m)b- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *der-1 "adım atmak, koşmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +drom maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.