Traktör

Fr tracteur 1. çeken, sürükleyen, 2. tarımda pulluk çeken araç Lat tractor çeken Lat trahere, tract- çekmek, sürmek, sürüklemek +or << HAvr *tragh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1920) : İndian motosiklet ve bisikletleri. Traktör ve zirai aletler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tracteur "1. çeken, sürükleyen, 2. tarımda pulluk çeken araç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tractor "çeken" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tragh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı Latince kökten Latince tractare (sürdürmek, bir işlemi yürütmek), Geç Latince *tragulare/traginare (sürüklemek). Fransızca tirer (çekmek) Latinceden alınmıştır. Aynı HAvr kökünden Germence *dragan (çekmek, sürmek) > İngilizce draw, drag, Almanca drehen, Holandaca treken.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play