Traktör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Traktör Kelime Kökeni

Fr tracteur 1. çeken, sürükleyen, 2. tarımda pulluk çeken araç Lat tractor çeken Lat trahere, tract- çekmek, sürmek, sürüklemek +or << HAvr *tragh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1920) : İndian motosiklet ve bisikletleri. Traktör ve zirai aletler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tracteur "1. çeken, sürükleyen, 2. tarımda pulluk çeken araç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tractor "çeken" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tragh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Latince kökten Latince tractare (sürdürmek, bir işlemi yürütmek), Geç Latince *tragulare/traginare (sürüklemek). Fransızca tirer (çekmek) Latinceden alınmıştır. Aynı HAvr kökünden Germence *dragan (çekmek, sürmek) > İngilizce draw, drag, Almanca drehen, Holandaca treken.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.