Trajedi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Trajedi Kelime Kökeni

Fr tragèdie 1. acıklı sahne oyunu, 2. her çeşit acıklı olay Lat tragoedia acıklı sahne oyunu EYun tragoidía τραγοιδία a.a. § EYun trágos τράγος keçi EYun oidía οιδία şarkı söyleme  odeon

Tarihte En Eski Kaynak

tracedya [ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : Lakin opera ve tracedya ve komedyadan kangısı emriniz olursa onu icra edeceklerdir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tragèdie "1. acıklı sahne oyunu, 2. her çeşit acıklı olay" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tragoedia "acıklı sahne oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen tragoidía τραγοιδία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca trágos τράγος z "keçi" ve Eski Yunanca oidía οιδία z "şarkı söyleme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için odeon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Atina'da (Mö 5. yy) trajik aktörlerin yanık sesli ifade şeklinden ötürü “keçi türküsü” diye adlandırıldığı sanılır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.