Tornistan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tornistan Kelime Kökeni

İng turn astern (gemi) olduğu yerde geri gitme § İng turn dön (Fr tourner dönmek ) İng stern geminin kıç tarafı (<< Eİng stēor dümen Ger *steurō dümen )  torna

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Tornistan mıdır torn rayt mıdır nedir, hareket-i rücuiye asla yok. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce turn astern "(gemi) olduğu yerde geri gitme" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce turn "dön" (NOT: Bu sözcük Fransızca tourner "dönmek" fiilinden alıntıdır. ) ve İngilizce stern "geminin kıç tarafı" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Eski İngilizce stēor "dümen" sözcüğünden evrilmiştir. Eski İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *steurō "dümen" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için torna maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce deyim ilk kez 1959'de Palo Alto'da kurulan Center for Behavioral Sciences için kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Fransızca, İngilizce, Ses evrimi, Eski İngilizce, Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.