Tomar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tomar Kelime Kökeni

Ar ṭūmār طومار rulo halinde kâğıt veya parşömen kitap OYun tomárion τομάριον [küç.] a.a. EYun tómos τόμος 1. kesilmiş şey, dilim, 2. birkaç bölümden oluşan bir kitabın her cildi, kesilip kalıplanmış papirüs rulosu, kitap +ari  tomo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : uşbu sā'at getürem sizden tomar ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṭūmār طومار z "rulo halinde kâğıt veya parşömen kitap" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen tomárion τομάριον z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca tómos τόμος z "1. kesilmiş şey, dilim, 2. birkaç bölümden oluşan bir kitabın her cildi, kesilip kalıplanmış papirüs rulosu, kitap" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için tomo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

tome < Latince tomus (aynı anlamda) Eski Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Orta Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.