Tiyatro - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tiyatro Kelime Kökeni

İt teatro Fr théatre sahne gösterisi << Lat theatrum a.a. EYun théatron θέατρον seyir yeri, tiyatro EYun theáomai θεάομαι seyretmek  teorem

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
[ SÇuluk (1881) : Teatronun binâsı belediye marifetiyle sigortaya rabt ile resm-i sigortası hastahâne tarafından tesviye olunacağından ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca teatro veya Fransızca théatre "sahne gösterisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen theatrum sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca théatron θέατρον z "seyir yeri, tiyatro" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca theáomai θεάομαι z "seyretmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için teorem maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İki kanatlı kapıya benzeyen şeklinden dolayı.

Etiketler: İtalyanca, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.