Tiranozor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tiranozor Kelime Kökeni

İng tyrannosaurus bir tür dinozor 1905 Henry Fairfield Osborn, Amer. doğabilimci. § EYun tyránnos τυράννος zorba EYun saúros σαύρος kertenkele  tiran, dinozor

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1973) : en büyük et yeyici dinazora tiranozorus adı verilir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce tyrannosaurus "bir tür dinozor" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1905 Henry Fairfield Osborn, Amer. doğabilimci.) İngilizce sözcük Eski Yunanca tyránnos τυράννος z "zorba" ve Eski Yunanca saúros σαύρος z "kertenkele" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tiran, dinozor maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Homeros'tan beri kaydedilmiş olan Yunanca sözcüğün etimolojisi belirsizdir ( Chantraine 298). || Talmud Aramicesi darbān דַּרְבָן (üvendire, tırpanın bir kısmı - Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 320) Yunancadan alıntı olabileceği gibi, ortak nihai kaynak bir Anadolu dili de olabilir.

Etiketler: İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.