Terör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Terör Kelime Kökeni

Fr terreur 1. büyük korku, dehşet, 2. korku ve yıldırmaya dayalı hükümet şekli Lat terror titreme, korku (Lat terrere titremek, korkmak +or ) << HAvr *ters-os HAvr *tres- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

terör "siyasi amaçlı şiddet" [ c (1931) : fevkalade vakayi için fevkalade kanun ister (...) bu vak'a için hiçbir zaman hatırımdan (Terör) ve istiklal mahkemeleri geçmemiştir ]
terorist "şiddet eylemcisi" [ c (1931) : anarşist cereyanı büyüyor. Terorist Jelyabov başka çare kalmadığını düşünüyor. Suikastçiler devri başlıuyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca terreur "1. büyük korku, dehşet, 2. korku ve yıldırmaya dayalı hükümet şekli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince terror "titreme, korku" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Latince terrere "titremek, korkmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. ) Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ters-os biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tres- kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Siyasi anlamda ilk kez 1789 Fransız devriminde Montagnard'ların kurduğu korku rejimi için kullanılmıştır. ● Aynı kökten Farsça tarsīdan, tirsīn (korkmak).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.