Tefsir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tefsir Kelime Kökeni

Ar tafsīr تفسير [#fsr II msd.] yorumlama, özellikle Kuran'ı yorumlama Aram pşār פשר yorum, rüya tabiri İbr/Aram #pşr פשר 1. çözme, 2. rüya tabir etme, yorumlama  fetret

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tezkiret-ül Evliya (1341) : bu sözüŋ tefsiri nedür? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça fsr kökünden gelen tafsīr تفسير z "yorumlama, özellikle Kuran'ı yorumlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice pşār פשר z "yorum, rüya tabiri" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #pşr פשר z "1. çözme, 2. rüya tabir etme, yorumlama" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fetret maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün asıl anlamı “ileri gönderme, ileri gitmesine neden olma” olup, “geride kalma” anlamı bunun mantıki uzantısıdır. Türkçede daima ifrat/tefrit ikilisi içinde kullanılır.

Etiketler: Arapça, Türeme, Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.