Tecelli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tecelli Kelime Kökeni

Ar tacallā تجلّي [#clw V msd.] ortaya çıkma, belirme, özellikle tanrısal bir gerçeğin belirmesi, manifestation (Aram tagallā תגלא özellikle Sina Dağında Allahın Musa'ya görünmesi ) Ar cilāˀ ışıma, aydınlanma  cila

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tezkiret-ül Evliya (1341) : bir zerre tecelli tağa kılduk, kırk kez pare pare oldu ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça clw kökünden gelen tacallā تجلّي z "ortaya çıkma, belirme, özellikle tanrısal bir gerçeğin belirmesi, manifestation" fiilinden alıntıdır. (NOT: Arapça fiil Aramice/Süryanice tagallā תגלא z "özellikle Sina Dağında Allahın Musa'ya görünmesi" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Arapça cilāˀ "ışıma, aydınlanma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için cila maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Tecelli kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tecelli nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 91 sözcüğün Kuran'da kullanılan özel anlamının Süryaniceden aktarıldığını belirtir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.