Tarator - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tarator Kelime Kökeni

Ven trattòr [İt trattore] lokantacı, aşçı Ven trattar işlemek, iş yapmak, konu edinmek, meslek edinmek +or << Lat tractare a.a.  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

"sarmısaklı ve sirkeli bir tür sos" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) : kılıçbalığı eti sirkeli ve sarmısaklı terator ile tabh olunsa gayet nimet-i nefisedir ]
"her türlü meze, içkiyle sunulan yiyecek" [ Ahmed Cavit, Kenz-ül İştiha Tercemesi (1803 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe trattòr "lokantacı, aşçı" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Venedikçe trattar "işlemek, iş yapmak, konu edinmek, meslek edinmek" fiilinin dr. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tractare fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince torrere (kavurmak), İngilizce thirst (susama, susuzluktan yanma), Farsça turş (ağız yakan, tuzlu, ekşi).

Etiketler: Venedikçe, Türeme, Venedikçe, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.