Tamperaman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tamperaman Kelime Kökeni

Fr tempérament 1. ölçü, ölçek, özellikle müzikte akort dengesi, 2. huy, mizaç Lat temperamentum Lat temperare bir şeyi ölçülü ve zamanlı yapmak, orantılı karıştırmak, itidalli olmak Lat tempus, tempor- zaman  tempo

Tarihte En Eski Kaynak

"makinanın çarklarını koruyan silindir şeklinde davlumbaz" [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]
"mimaride silindir şeklinde çatı üstyapısı" [ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tempérament "1. ölçü, ölçek, özellikle müzikte akort dengesi, 2. huy, mizaç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince temperamentum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince temperare "bir şeyi ölçülü ve zamanlı yapmak, orantılı karıştırmak, itidalli olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince tempus, tempor- "zaman" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tempo maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince integer (dokunulmamış).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.