Tabela - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tabela Kelime Kökeni

İt tabella levha, tabla, tepsi, masa << Lat tabella [küç.] a.a. Lat tabula a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"levha" [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1923) : Her nevi sac ve cam üzerine yaldızlı ve renkli nefis tabelalar imal olunur. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca tabella "levha, tabla, tepsi, masa" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen tabella sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabula sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Açıklamalar

Latince küçültme ekinin iki varyant biçimiyle tabula ve tabella kullanılır (Türkçede tabla/tavla ve tabela). Latinceye güçlü olasılıkla başka bir dilden, belki Etrüskçeden alınmıştır. Taberna (yemekhane) bariz şekilde aynı kökten geldiği halde yapıca analizi mümkün değildir. || Almanca Tafel (aynı anlamda) Latinceden erken bir alıntıdır. İngilizce table Franszıca üzerinden alınmıştır.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, küçültme, Eşkökenlilik, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.