Tabak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tabak Kelime Kökeni

Tür (kaplar, mutfak eşyaları) yiyecek koymaya yarayan, az derin ve yayvan kap Tür sepici Tür tabağın alacağı miktarda olan Tür Heceleme: ta·bak Ad tütün Ad tütün Ad tütün Slo tütün Vol tütün

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

[1] Kadın masaya tabak, kaşık koyuyor. - A. Gündüz

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Ad halinde (kaplar, mutfak eşyaları) yiyecek koymaya yarayan, az derin ve yayvan kap anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan tabak kelimesi sepici anlamındadır. Türkçe sözcük, Ön ad halinde tabağın alacağı miktarda olan anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan tabak kelimesi Heceleme: ta·bak anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde tütün anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde tütün anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde tütün anlamına gelir. Slovakça sözcük, Ad halinde tütün anlamına gelir. Volapük dili sözcük, Ad halinde tütün anlamına gelir.

Kelime Telaffuzu

Tabak kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tabak nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Türkçe, Türkçe, Ad, Ad, Ad, Slovakça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.