Tağut - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tağut Kelime Kökeni

Ar ṭāġūt طاغوت put, yalancı tanrı, şeytan Eth ṭaˁot ጣዖት dinden sapma, hurafe Aram ṭaˁūt, ṭaˁūtā טָעוּת [#ṭˁw msd.] 1. sapma, yoldan çıkma, 2. put, yalancı tanrı Aram ṭāˁā טעה saptı, yanıldı  tuğyan

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṭāġūt طاغوت z "put, yalancı tanrı, şeytan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Habeşçe (Ge'ez) ṭaˁot ጣዖት z "dinden sapma, hurafe" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice ṭˁw kökünden gelen ṭaˁūt, ṭaˁūtā טָעוּת z "1. sapma, yoldan çıkma, 2. put, yalancı tanrı" sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Aramice/Süryanice ṭāˁā טעה z "saptı, yanıldı" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için tuğyan maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

As-Suyūṭī'ye göre Muhammed zamanında Habeşçeden Arapçaya alınmış bir sözcüktür. Itk 322, Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 203. Aramca sözcük Talmud'da "dinden sapma" ve "puta tapma" anlamlarında kullanılır. Aynı kökten ṭuğyān fiili de, ṭāġūt gibi, biçim itibariyle Arapçaya yabancıdır.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Eski Kilise Habeşçesi, Aramice ve Süryanice, Arapça masdar, Türeme, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.