Türbin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Türbin Kelime Kökeni

Fr turbine hava veya su akımıyla dönen motor Lat turbo, turbin- girdap, hortum, topaç, makara EYun turbē τυρβη girdap << HAvr *tur-bā- HAvr *(s)twer-1 girdap, alabora

Tarihte En Eski Kaynak

[ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1924) : Elektrik dinamo ve motörleri, elektrik kontrol saatleri, buhar türbinleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca turbine "hava veya su akımıyla dönen motor" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince turbo, turbin- "girdap, hortum, topaç, makara" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca turbē τυρβη z "girdap" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tur-bā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)twer-1 "girdap, alabora" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince turbare (fırıl fırıl çevirmek, karıştırmak), disturbare (karıştırmak).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.