Tüberküloz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tüberküloz Kelime Kökeni

Fr tuberculose kanser [esk.], verem Lat tuberculus [küç.] yumrucuk, ur Lat tuber yumru +ul+ << HAvr *tūbh-es- HAvr *teuə-2 şişmek  tümör

Tarihte En Eski Kaynak

"verem" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tuberculose "kanser [esk.], verem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tuberculus "yumrucuk, ur" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince tuber "yumru" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tūbh-es- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teuə-2 "şişmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tümör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İtalyanca toccare (dokunmak), toccata (klavyede çalınan müzik parçası). Karş. toka.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.