Suma

Yun súma σούμα damıtılmış alkol, anasonsuz rakı Lat summa [n. çoğ.] en üstte kalanlar Lat summus en yüksek, üst HAvr *sup-mo- [sup.] HAvr *(s)uper üst, yukarı  super+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Gazı Ayıntap'ta mükemmel bir suma ve rakı fabrikası tesis etmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca súma σούμα z "damıtılmış alkol, anasonsuz rakı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince summa "en üstte kalanlar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince summus "en yüksek, üst" sözcüğünün nötr hal çoğuludur. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sup-mo- kökünden türetilmiştir. Bu kök Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)uper "üst, yukarı" sözcüğünün abartı (superlative) halidir. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Latince önseste /p/, /k/ seslerinden önce assimile edilir. Ör: sub-cedere > succedere. Fransızca edat sous, önek sou+ şeklini alır. ● Aynı HAvr kökten Eski Yunanca ʰypo+, Avesta (Zend) dilinde upa+, Sanskritçe úpa, Almanca ob (alt, aşağı). İtalyanca sotto, Fransızca sous (alt) biçimleri Latince subtus zarfından türemiştir.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili , abartma kategori veya etiketlerine bağlıdır. Suma ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play