Suare - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Suare Kelime Kökeni

Fr soirée 1. akşam vakti, 2. akşam saatinde verilen davet Fr soir akşam << Lat serum [n.] geç vakit, akşam Lat serus geç << HAvr *sē-2 geç

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1875) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca soirée "1. akşam vakti, 2. akşam saatinde verilen davet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca soir "akşam" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince serum "geç vakit, akşam" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince serus "geç" sözcüğünün nötr halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sē-2 "geç" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Latince fiilden construere (inşa etmek), destruere (yıkmak), instruere (eğitmek), obstruere (engellemek); İngilizce construct, destruct, instruct, obstruct.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, nötr, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.