Streptokok

Fr streptocoque zincir şeklinde toplanan bakteri YLat streptococcus a.a. Theodor Billroth, Avst. cerrah (1829-94). § EYun streptós στρεπτός bükülmüş (ip) (EYun stréphō στρέφω bükmek, burmak ) EYun kókkos κόκκος tanecik  apostrof, kokina

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca streptocoque "zincir şeklinde toplanan bakteri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen streptococcus sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Theodor Billroth, Avst. cerrah (1829-94).) Bu sözcük Eski Yunanca streptós στρεπτός z "bükülmüş (ip)" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca stréphō στρέφω z "bükmek, burmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca kókkos κόκκος z "tanecik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için apostrof, kokina maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Yeni Latince, Aynı anlamda, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Streptokok ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play