Strüktür

Fr structure yapı Lat structura a.a. Lat struere, struct- dikmek, ayağa kaldırmak, inşa etmek +tura << HAvr *streu- HAvr *sterə- açmak, ortaya çıkarmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : Türkiye pamuk piyasalarında bir strüktür değişmesi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca structure "yapı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen structura sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince struere, struct- "dikmek, ayağa kaldırmak, inşa etmek" fiilinden +tura sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *streu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sterə- "açmak, ortaya çıkarmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı Latince fiilden construere (inşa etmek), destruere (yıkmak), instruere (eğitmek), obstruere (engellemek); İngilizce construct, destruct, instruct, obstruct.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Strüktür ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play